Node.js

Node.js Nedir

2009 yılında geliştirilmeye başlanmış bir platformdur. JavaScript dilini kullanır ve oluşturulan uygulamaların sunucu tarafında kod yazmanızı sağlar. Uygulamaların yüksek performans ile çalışmasını hedefler. Node.js’in performans konusunda başarılı olmasının nedenleri arasında ölçeklenebilir olması, asenkron ve event driven ( olay güdümlü ) bir yapıya sahip olması gösterilebilir.

Neden Node.js

Node.js kullanmamızı gerektirecek özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Node.js kullanırken yazacağınız tüm kodları JavaScript ile yazabilirsiniz.

-Node.js ölçeklenebilirdir. Yani node.js kullanılan uygulamalarda kullanıcı sayısının artması gibi sistemde yaşanan değişiklikler performansı etkilemez.

-Node.js olay güdümlüdür. Sistemde o an hangi olay gerçekleşiyorsa o olayı ilgilendiren kod parçaları çalışır.

-Node.js asenkron bir yapıya sahiptir. Node.js uygulamalarında tek bir sunucu ile birden fazla istemcinin istekleri, hiçbirinin isteği bekletilmeden cevaplanır. Bu yapıda bir istek cevaplanana kadar başka bir istek sunucuda hazırlanır.

-Node.js modülerdir. Sahip olduğu modüler yapı sayesinde yazılımcıların her türlü ihtiyacına cevap verebilecek birçok modülü içerisinde barındırır.

Aşağıdaki şekilde node.js çalışma mimarisi görülmektedir. Burada da görüldüğü üzere node.js uygulamaları tek bir thread kullanmaktadır.

 

1

 

 

 

2