Vcpkg Nedir

Vcpkg, Windows, Linux ve MacOS üzerinde üçüncü taraf kitaplıkların edinilmesini ve yüklenmesini büyük ölçüde basitleştiren bir komut satırı paket yöneticisidir. Projeniz üçüncü taraf kitaplıkları kullanıyorsa, yüklemek için vcpkg kullanmanızı öneririz. Vcpkg hem açık kaynaklı hem de tescilli kütüphaneleri destekler. Vcpkg Windows kataloğundaki tüm kitaplıklar Visual Studio 2015, Visual Studio 2017 ve Visual Studio 2019 ile uyumluluk açısından test edilmiştir. Mayıs 2018 itibarıyla Windows kataloğunda 900’den fazla ve Linux / MacOS kataloğunda 350’den fazla kitaplık bulunmaktadır. C ++ topluluğu, her iki kataloğa da sürekli olarak daha fazla kitaplık ekliyor.

Tek bir komutla kaynakları indirebilir ve bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Vcpkg, GitHub’da kullanılabilen açık kaynaklı bir projedir.

Vcpkg herhangi bir ortam değişkenine eklenmez ve Windows Kayıt Defteri’ne veya Visual Studio’ya bağımlı değildir.

Windows kataloğundaki kütüphaneler için vcpkg, ikili dosyalar yerine kaynakları indirir. Bu kaynakları bulabileceği Visual Studio’nun en son sürümünü kullanarak derler. C++’da, kullandığınız kitaplıkların, ona bağlanan uygulama koduyla aynı derleyici ve derleyici sürümüyle uyumlu olması çok önemlidir. Vcpkg kullanarak, eşleşmeyen ikili dosyalar ve bunların neden olabileceği sorunları ortadan kaldırır veya en azından büyük ölçüde azaltırsınız. Bir derleyicinin belirli bir sürümünde standartlaştırılan ekiplerde, bir ekip üyesi kaynakları indirmek ve bir ikili set derlemek için vcpkg kullanabilir ve ardından diğer ekip üyeleri için ikili dosyaları ve başlıkları sıkıştırmak için export komutunu kullanabilir.

Kurulum

GitHub’dan vcpkg deposunu kopyalayın:

https://github.com/Microsoft/vcpkg

İstediğiniz herhangi bir klasöre indirebilirsiniz. Kök klasörde önyükleyiciyi çalıştırın:

Bootstrap-vcpkg.bat (Windows)
./bootstrap-vcpkg.sh (Linux, MacOS)

Kullanılabilir

kitaplıklar listesinde arama yapma

Hangi paketlerin kullanılabilir olduğunu görmek için komut istemine şunu yazın:

vcpkg search

Bu komut vcpkg / ports alt klasörlerindeki denetim dosyalarını numaralandırır.

Yerel makinenize bir kütüphane yükleyin

Vcpkg aramasını kullanarak bir kitaplığın adını aldıktan sonra, kitaplığı indirmek ve derlemek için

vcpkg install

komutunu kullanırsınız. Vcpkg, kütüphaneler portunu portlar dizininde kullanır. Üçlü belirtilmezse, vcpkg, hedef platform için varsayılan üçlüyü kuracak ve derleyecektir: x86-windows, x64-linux.cmake veya x64-osx.cmake. Linux kütüphaneleri için vcpkg, yerel makinede kurulu gcc’ye bağlıdır. MacOS’ta, vcpkg Clang kullanır.Portfile bağımlılıkları belirtirse, vcpkg bunları da indirir ve yükler. İndirdikten sonra vcpkg, kütüphanenin kullandığı derleme sistemini kullanarak kütüphaneyi oluşturur. CMake ve (Windows’ta) MSBuild projeleri tercih edilir, ancak MAKE diğer tüm derleme sistemleriyle birlikte desteklenir. Vcpkg, belirtilen derleme sistemini yerel makinede bulamazsa, indirir ve yükler.

vcpkg install boost:x86-windows

 

Visual Studio ile entegre etme (Windows)

Kullanıcı BaşınaVisual Studio’yu VC ++ Dizinleri yollarını el ile düzenlemeye gerek kalmadan kullanıcı başına ayrı ayrı tüm vcpkg başlık dosyalarını ve ikili dosyaları bulmak üzere yapılandırmak için

vcpkg integrate install

komutunu çalıştırın. Birden çok klonunuz varsa, bu komutu çalıştırdığınız klon yeni varsayılan konum haline gelir.Artık #include yalnızca klasör / üstbilgiyi yazarak dahil edebilirsiniz ve otomatik tamamlama size yardımcı olur.